Що таке пародонтоз і як з ним впоратися? (Відповіді стоматолога)

Сьогодні ми говоримо про пародонтоз. На запитання відповідає лікар-cтоматолог клініки OXIDEN CLINIC Назаров Єгор Вячеславович.

— Доброго дня! Єгоре Вячеславовичу, розкажіть, що таке пародонтоз?

— Доброго дня, Катерино! Пародонтоз — це захворювання кісткової тканини (тобто ясен і того, що знаходиться під ними: надкісниці і самої кісткової частини), яке супроводжується деструкцією (зменшенням) кістки. Простіше кажучи, внаслідок пародонтозу оголюються корені зубів. Такий дефект важко не помітити. Крім того, оголення коренів супроводжується неприємними відчуттями, оскільки в ясенневі «кишені» забивається їжа.

"Пародонтоз — це захворювання, при якому оголюються корені зубів."

— А яка вікова категорія пацієнтів з пародонтозом?

— Пародонтоз можливий у будь-якому віці, в окремих випадках навіть у дитячому, але більшість пацієнтів з пародонтозом — це дорослі люди від 18 років і старше. Є категорії пацієнтів, які більше за інших схильні до пародонтозу.

У групі ризику:

а) люди з неправильним прикусом;

б) пацієнти з нахилом зубів вперед;

в) люди з великими щілинами між зубами;

г) ті, хто не робить регулярну професійну чистку зубів;

д) пацієнти з хронічними захворюваннями внутрішніх органів, порушеннями роботи шлунково-кишкового тракту і вродженими аномаліями.

У цих випадках ускладнюється гігієна, а погана гігієна, зокрема масивні відкладення зубного каменю, і стає причиною цього захворювання. Тому важливо розуміти, що профілактикою пародонтоза повинна слугувати терапія наявних проблем із зубами і професійний догляд за порожниною рота.

— Як лікувати пародонтоз?

— Пародонтоз, на жаль, не лікується. Його можна тільки стабілізувати — призупинити оголення коренів зубів. Як варіант, також можливе закриття оголених ділянок за рахунок хірургічного втручання.

— Що пародонтолог може порекомендувати, якщо пародонтоз уже є?

— Пацієнтам рекомендують наступне:

  • регулярне спостереження та рентген-контроль
  • профчистка зубів і ретельна домашня гігієна
  • здорове харчування
  • лікування захворювань внутрішніх органів

Власне, таким чином відбувається стабілізація, або фіксація, пародонтозу на тому рівні, на якому він був виявлений.

"Профілактика пародонтозу — це профчистка зубів і комплексний огляд у лікарів-стоматологів двічі на рік"

— Як не допустити виникнення цієї проблеми?

— Самостійно людина навряд чи зможе розгледіти зародки захворювання або потенційну загрозу. Це під силу лікарям, які відразу виявлять недобре з яснами, неправильне розташування зубів і неякісно встановлені зубні протези — я говорю про пародонтологів, стоматологів-ортопедів та ортодонтів. До речі, ортопед і ортодонт перед установкою брекет-системи або, скажімо, імплантату обов'язково направляє пацієнта на консультацію до пародонтолога, щоб він дав висновок про стан ясен. Тільки після того, коли зрозуміло, що тканини пародонту в нормі, можна приступати до протезування або лікування прикусу.

Тому загальна порада така: проходьте раз на півріччя профчистку зубів і комплексний огляд у лікарів-стоматологів, тобто не тільки у свого лікуючого стоматолога, але також в ортодонта і пародонтолога.

— Чи може лікуючий стоматолог виявити проблеми з яснами?

— Так. Стоматологи, і я в тому числі, використовують PSR-тест, який за 10 хвилин дозволяє точно визначити, чи є у пацієнта ураження тканин пародонта. Якщо утворилася «кишеня» в яснах або оголилася нижня частина зуба, то ми зможемо виміряти глибину ураження і стадію захворювання за допомогою пародонтологічного зонду. Не обов'язково приходити в клініку тільки заради PSR-тесту. Тестування можна поєднати з плановим відвідуванням лікуючого стоматолога абопрофесійною гігієною.

До речі, нещодавно наша клініка надала можливість усім бажаючим безкоштовно перевірити ясна методом пародонтологічного зондування. Це була благодійна акція до Дня здорових ясен. Ну а я, власне, проводив саме тестування.

— Коли терміново слід звертатися до пародонтолога?

— Негайно йдіть на консультацію до пародонтолога або свого стоматолога (він, якщо знадобиться, направить Вас до іншого фахівця), якщо:

  • з'явився неприємний запах із рота (при цьому Ви суворо дотримуєтеся правил гігієни)
  • почервоніли ясна
  • ясна біля основи зуба почали «зникати», оголюючи корінь зуба (професійною мовою ми говоримо: почалася рецесія ясен)
  • зуб або зуби стали рухливими (хитаються)

Це ті випадки, коли треба вживати екстрених заходів, щоб ситуація не погіршилася. Запущений пародонтит стабілізувати складніше і дорожче.

— Дякую Вам за змістовну бесіду! Переконана, ця інформація не залишиться без уваги гостей нашого блогу.

— Сподіваюся на це.

Питання ставила ведуча блогу Катерина Цуперяк